Po ślonsku

DJI_0497

Ślonski fusbal

Kożdy Ślonzok mo jakiś ptoki . Nojczynścij mo dwa – Szkata, abo pulty no i fusbal. Na tyn łostatni poradzom sie podziwać cołki familije, a nojbarzij chopy. I nigdy sie jim niy zmierznie.

WIYNCYJ »

fot. Radosław Kaźmierczak

Furgajōncy Pierōn

Kej ftoś miōł cosik do załatwienio we hauptstadt Berlin, niy musioł starać sie ô to kaj bydzie społ. Rano wsiadoł do cugu, a we wieczōr bōł nazod w doma na Ślōnsku. Jak ftoś mo dzisiej cosik do załatwienio we Warszawie, to niych lepij posznupie w necu za jakimś tonim hotelem.

WIYNCYJ »

fot. Szymon Król

Gynsi pympek – wywiad

Z Dagmarom Krząkałom rozprawiomy ło kwiotkach, ślonskiych tradycjach kiere sie jich tyczom i ło kludzynio kwiaciarni Gynsipympek w Świętochłowicach.

WIYNCYJ »

fot. Radosław Kaźmierczak

Krym Nivea je ze Ślonska

Kożdy z nos szmarowoł sie Niveom, chocioż roz w życiu, pra. Mioł sznita na nodze jak łornył zwłokami. A potym mamulka na ta szłapa klejiła floster. Kożdy tyż zno przeca pasta do zymbisków w tubce. A czy Wy wiycie skond ty rzeczy som?

WIYNCYJ »

fot. Radosław Kaźmierczak

Godnio Pieśń – wywiad

Ło tym czamu czytać Dickensa po naszymu, co majom robotnicze osiedla we Londynie do ślonskich familoków i inkszych rzeczach, godalimy z Grzegorzym Kulikiym, kiery przetublikowoł “Opowieść Wigilijno” na ślonsku godka.

WIYNCYJ »

fot. pixabay

Co mo szkolorz w pukeltaszy?

Wiela to tyn szkolorz sie musi natargać tych roztomajtych ksionżek, heftów, filoków, tuszków i klapsznit. Do tego jeszcze prziłażom spinery i inksze klamorstwo.

WIYNCYJ »