Po ślonsku

fot. Bartek Wyrobek

Dziyń z żubrym

Niy wiycie co robić, a czasu mocie za tela? Niy siedźcie w doma ino wybiercie sie połoglondać pszczyński abo jonkowicki żubry. A nojprzód poczytejcie jak łony se żyjom.

WIYNCYJ »

fot. Radosław Kaźmierczak

Krym Nivea je ze Ślonska

Kożdy z nos szmarowoł sie Niveom, chocioż roz w życiu, pra. Mioł sznita na nodze jak łornył zwłokami. A potym mamulka na ta szłapa klejiła floster. Kożdy tyż zno przeca pasta do zymbisków w tubce. A czy Wy wiycie skond ty rzeczy som?

WIYNCYJ »

fot. Caroline Hernandez

Jak to je być łojcym?

Bycie łojcym, to ciynżki konsek chleba, ale na wieczór jak sie taki bajtel łośmieje i idzie mu dać kusika, to sie zarozki zapomino o cołkich niywygodach i wykamaniu.

WIYNCYJ »

fot. pixabay

Co mo szkolorz w pukeltaszy?

Wiela to tyn szkolorz sie musi natargać tych roztomajtych ksionżek, heftów, filoków, tuszków i klapsznit. Do tego jeszcze prziłażom spinery i inksze klamorstwo.

WIYNCYJ »

fot. Clark Young

Klamory łod majstra

Wlazujesz do kamerlika majsta i co widzisz? Bajzel, niy? Niyprowda, piyknie porozciepowane majzle, bajscangi, bormasziny, cweki, szróbki. I to ino łon wiy kaj co mo, nawet po cimoku!

WIYNCYJ »

co-by-pedziol-szekspir

Co by pedzioł Szekspir? – wywiad

Kiejby żył w dzisiyjszych czasach Szekspir i łobejrzoł co wynokwiajom Marcin Melon i Jacek Siegmund, to na zicher zaczon by sie uczyć ślonskij godki.

WIYNCYJ »

fot. Markus Spiske

Gymizy po ślonsku

Prziszła wiosna to trza by pomedytować nad tym, co bydymy robić, jak już tyn szpetny czas sie straci. Po mojymu, nojlepij zaczońć łod wyrychtowania zogrodki i nasadzynio roztomajtych flanców.

WIYNCYJ »