Skond sie wzion glacok?

fot. Radosław Kaźmierczak

Wynokwianie Kadłubka – czyńść 36

Same glacoki

Nikaj ni ma tela glacoków, co u nos. Jedyn synek z Rybnika mi godoł, że roz zaprosiył do dom takigo Norwega, z kerym sztudjyrowoł na norweskim uniwersytecie, i tyn Norweg sie fest dziwowoł, że po drogach chodzom ludzie z wosami na gowie. Myśloł, że w Polsce żyjom same glacoki, bo te Poloki, kerych widzioł we Norwegii, wszyjcy mieli glaca. Glaca jest modno… Gładko a rowno Ślonskie słowo „glaca”, po polsku „łysina”, pochodzi łod nimieckigo „die Glatze” (łod „glatt” – gładki, blank rowny). Glacaty chop downij wyglondoł trocha cyrkuśnie. Kożdy chcioł mieć wela. I to jako! Tera kożdy mo rod glaca. Z czego sie to bjere? Ciynżko łodpedzieć.

Glacaty chachor

Jedni godajom, że ludzie z glacom nic niy znaczom. Ale glacoki – tak se yno myśla – dzisiej znaczom. Bo z glacom wyglondo sie groźnie, z glacom wyglondo sie rychtych poważnie, trocha jak wojok, trocha jak bokser, a trocha jak jakiś rojber. Glaca pasuje do dresa abo do munduru. Bez to synki lecom do frizera i padajom frizerowi abo frizerce: Jo chca na glaca! Glaca dodowo łodwagi.

Lepszo wela

Inksi zaś gynau łodwrotnie: szmarujom gowa wszyjskimi mazidłami i szmarowidłami, bele yno ni mieć glacy. Łykajom dwa razy dziennie pile na glaca. Zaglondajom co chwila do zdrzadełka: mom już wosy czy dalij mom glaca? A wosy, te pierony, niy rosnom tak drap jak sie im to zdowo. Jak mosz glaca – to jom mjyj. Ni ma gańba mieć glaca. A jak ni mosz glacy, ciepnij sie wela. Dyć ni ma żeś tchorzym, jak niy nosisz glacy. Wela jest kożdo inkszo, a glaca jest kożdo tako samo. Bez toż lepij, jak kożdy wyglondo trocha inaczej – i jak ni mo glacy…

Prof. Uś dr hab. Zbigniew Kadłubek – rezkiruje Katedrom Literatury Porównawczyj. Je filologiym klasycznym, eseistom i tłumaczym. Pisze tyż po naszymu, dejmy na to „Listy z Rzymu” abo „Promytyojs przibity”.

Tekst:
prof. UŚ dr hab. Zbigniew Kadłubek

Co byś na to pedzioł?

Fot. Jonny Clow

Skond sie wziyno nikaj?

Jeszcze sie taki na świecie niy narodził, coby wiedzioł, kaj to je to nikaj. Kożdy sie ino pyto: „Kaj idziesz?” a ty ino godosz – nikaj. Som przeca tego niy wiysz.

WIYNCYJ »

tracy-thomas-56810

Ślonskie filmy

Godajom że ciynżko zrychtować dobry film o  naszym Hajmacie. Momy co prowda trocha klasyków, choby i “Paciorki jednego różańca” K.Kutza abo “Angelus” L. Majewskiego nale ciynżko znolyź teroźniyjszy film kaj poradzom godać po naszymu.

WIYNCYJ »

fot. Radosław Kaźmierczak

Brateringi

Som taki harynki, kierym niy poradzi żodyn inkszy ślyź. Godom ło brateringach czyli śledziach zielonych w zalewie octowej. Jejich smak bydzie radowoł kożdy hyrtoń.

WIYNCYJ »