Rezerwat Łynżczok - Kultura - gryfnie

Rezerwat Łynżczok

fot. Marek
fot. Marek

Jakbyście jechali z Raciborza na Gliwice, to pora kilometrów za Raciborzym, po lewej stronie drogi je zjazd na Rezerwat Przirody Łynżczok. Na naszym Ślonsku je to unikat fauny i flory. Styknie pedzieć, że żyje tam i lynguje połowa zortów ptoków, kere żyjom w całej Polsce.

Cołki rezerwat mo wele sztyrysta hektarów.  Sześćdziesiont procynt to som stawy. Je ich osiym i każdy mo inne miano. Cołko reszta to lasy i łonki.

Rezerwat je czynściom takigo szumnie nazwanego terynu „Cysterskie kompozycje krajobrazowe Rud Wielkich”. Bez Łynżczok przechodzom dwa szlaki turystyczne i droga po kierej se idzie pojeździć na kole. Bezto jakbyście mieli tako chynć to sie możecie tam wybrać i w ciyniu popyndalować na kole.

A powstało to wszysko wele trzinostego wieku, jak zakonniki zaczły robić szlojzy i groble w starorzeczu Odry.

fot. Marek
fot. Marek
fot. Marek
fot. Marek

Bez Łynżczok jechoł tyż na Wiedyń Jan III Sobieski i posadziył, jak legynda niesie, pora dymbów na pamiontka. Polowoł tyż na tych terynach cysorz niymiecki Wiluś II.

Moc stromów, kere rosnom w rezerwacie mo przeszło sto lot, a wiela śnich  (przeważnie dymby) majom trzista, sztyrysta lot. Niy byda  tukej wymiyniać wszyskich zortów roślin i zwiyrzont, bo je tego fest moc. Idzie tam spotkać borsuka, żmija zygzakowato, rybitwy i perkozy, czornygo bociana, oreła bielika i wiela wiela inkszych.

To je fajny plac jak ni mocie co z czasym zrobić we sobota abo niedziela. Abo tyż chcecie trocha dychnyć po lotaninie bez cołki tydziyń, tak po prowdzie niy wiadomo za czym i po kigo diobła. Tam łodpoczniecie, tam idzie naładować akumulatory, tam  idzie spyndzić miło i spokojnie Wasz fraj. Richtik polecom.

Artykuł łostoł napisany bez Zuzia Karwot z Rydułtów.

  • 28.07.2013

Co byś na to pedzioł?