Zista

fot. Iwona Łach
fot. Iwona Łach

Na niedziela, na beztydziyń, na świynta, ku kafyjowi i tyjowi. Zista je dobro na wszystko. Roztomańte som zisty – cołki biołe, cołki kakaowe, miyszane – czyli zebry, drożdżowe abo uciyrane. Do zisty idzie ciepnyć skóra z apluzyny, jaki orzech abo marmulada. Z czym jom nie zrobisz, to i tak bydzie dobro. Dej yno pozór, coby ci nie wyszoł zakalec.

Co nom bydzie trza do zisty?

 • 120 g masła
 • 230 g biołej mąki
 • 170 g cukru
 • 1 i 1/2 łyżyczki bakpulwru
 • 1/2 łyżyczki sody
 • 1/2 szolki mlyka
 • 1/3 szolki kwaśnej śmiytonki (12% abo 18%)
 • 2 jajca
 • 2 łyżki gorskigo kakao
 • skóra z apluzyny abo zitrony
 • 8 łyżek wody

Jak sie to robi?

 1. Wpiyrw wyciongomy masło, żeby nom zmiynkło. Z zimnym masłym to tu nic nie poradzisz.

 2. W kochliku miyszomy woda z kakao i dowomy to na chwila na ogiyń, coby nom to zabulkało. Łodstawiomy z ognia, żeby ochłodło.

 3. Sztalujymy bratruła na 180 stopni i szmarujymy keksówka abo forymka do zisty masłym i wysypujymy tartom bułkom abo grysikiym.

 4. Bierymy trzi miski – mało, wielko i ganc wielko. W tej małej miyszomy mlyko ze śmiytonkom. Na tej średnij wiyszomy cedzitko i przesiywomy do nij mąka z 1 łyżyczkom proszku i 1/2 łyżyczki sody.

 5. W tej ganc wielkij uciyromy masło z cukrym na jednolito masa. Potym dociepujymy jedne jajco i fyrlomy dalij. Potym dociepujymy drugi jajco i dalij fyrlomy. Potym dociepujymy połowa z tego mlyka ze śmiytonkom, fyrlomy, dociepujymy połowa mąki, cołki czas fyrlomy. Dociepujymy reszta mlyka ze śmiytonkom, fyrlomy, reszta mąki i fyrlomy. Dużo tego fyrlanio, jo wiym, no ale trza sie trocha namachać, żeby mieć dobro zista.

 6. Jak już to momy ufyrlane, to dzielymy ciasto na dwie czyńści -1/4 odlywomy do mniyjszej miski, a do reszty ściyromy skóra z apluzyny. Wlywomy trocha do forymki, tak żeby nom przikryło dno, ale żeby jeszcze trocha w misce zostało.

 7. W tej myńszej misce trza zrobić ciasto kakaowe, beztóż dolywomy do tego ciasta te nasze ochłodnyte kakao i dodowomy jeszcze pół łyżyczki proszku do pieczynio (bo kakaowe ciasto je ciynżki i moge być zakalcowate). Fyrlomy aż sie wymiyszo, i wlywomy do forymki – robiymy taki kakaowe szmaje. Potym wlywomy reszta biołego ciasta na wiyrch i dowomy to do bratruły na 50 minut.

 8. Trza tego wachować, coby sie nie spolyło. Jak kto mo fest srogo bratruła, to sie to moge upiyc pryndzyj, beztoż trza kukać i dziabnyć zista wykałaczkom, coby sprawdzić, czy sie już upiykła. Jak już nasza zista je gotowo, to odstawiomy jom w tej blaszce na bok, żeby nom ochłodła. Jak już bydzie ganc zimno, to wyciongomy jom z forymki, krejymy i dowomy na stół.

Zista je dobro na wszystko!

Tekst:
Iwona Łach

Co byś na to pedzioł?

fot. Szymon Król

Skond sie wziyna klopsztanga?

Kiej sie zastanawiocie kaj sie downiyj na Ślonsku łozprawiało na roztomajte temat, łod wspominków po polityka to momy dlo Wos łodpowiedź! Przi klopsztandze!

WIYNCYJ »

fot. Radosław Kaźmierczak

Swojski buchty

Tyn, kierego bawiła starka w doma zawdy zno smak prawdziwych buchtów. Som jeszcze buchty, kiere sie pamiynto z przedszkola. Ale to niy było to samo, co wyrobiane w doma przez stareczka i z wielkigo przonio.

WIYNCYJ »