Hurdu hurdu w warszawskim radioku

fot. Piotr Sobczak
fot. Piotr Sobczak

Latoś ludzie ze Ślonska z Żor, Adam Oleś i Dominika Kontny pospołu ze swojom kapelom, jako jedni z niywielu z naszego regionu bez ty 15 lot istniynia konkursu, zagrali i zaśpiywali swoji konski na Festiwalu Nowa Tradycja w Polskim Radioku w Warszawie. I mało tego, łostali docyniyni. Jich płyta dostała trzecio nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku. Som my skisz tego w zocy z tyj nagrody, bo naszym Ślonskiym trzeja sie asić i go pokazywać w świecie, ale tyż robić to tak jak łoni, z wielkom krasom i na wysokim poziomie. A dzisio spotkali my sie z Adamym, coby pogodać ło tym, jak to wszyjstko u nich wyglondo.

Jak podchodzicie do muzyki, kiero robicie? Co łona Wom daje? Podug Wos nojlepszy Wasz konsek to… 

Muzyka, kiero gromy je z syrca, skisz tego podchodzymy do nij fest emocjonalnie. Chocioż nasz projekt skupio muzyków z cołkij Polski, ale jego głównom osiom je duet mój i Dominiki Kontny – kiero śpiywo. Od tego wszyjstko sie zaczło I durś chcymy to rozwijać. Muzyka daje nom frajda i okazja do pokazywania tzw. tradycji ślonskij w inkszy sposób. Nojlepszy konsek – ni mom. Wszyskie som inne, i majom swój luft. A jo mom rod jak jest roztomajcie, a niy na jedno kopyto.

 Barzij wolicie wystympować na takich konkursach dejmy na to jak Nowa Tradycja, czy raczyj kaj żodyn Wos niy ocynio? Był sztres?

Ja , sztres był. Bardzo my chcieli sie pokozać. A niy było to łatwe – przez 20 minut pokozać wszysko, co by sie chciało. Beztóż jo wola normalne koncerty, kiedy mogymy zbudować ta wiynź ze publicznościom. Z tym ocynianiym też jest roztomajcie, ale jak sie udo coś zdobyć to jest fajnie. A przeca projekty ślonskie raczyj sie niy pokazujom. A jo sie bardzo ciesza, ża naszo płyta zdobyła 3 nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram, bo dlo mie to jest tako misja pokazywać godka ślonsko inaczyj. Jo mom rod folklor z Mazowsza i Kujaw i spod Tater, ale jak żech sie sam urodził to szukom tukej.

fot. Grzegorz Śledź/PR2
fot. Grzegorz Śledź/PR2

Jak żeście sie czuli? Jak Wos przyjyni na NT w radioku warszawskim?

Festiwal jest bardzo dobry, dobrze zrychtowany. Przyjyni nos dobrze, poznali my ciekawych muzyków, grajków i śpiywoków – niy yno z Polski. Polecom kożdymu.

Wiela czasu zajyno Wom same przygotowani tych pieśniczek?

Wiela czasu – ciynżko pedzieć. To trwo cały czas. Durś wynajduja coś nowego i próbuja przisposobić. Konski na płyta „hurdu_hurdu” od zebranio do nagranio zajyny koło roku. A łoprócz tego cały czas sie spotykom z Radostowiankami, paniom Jadwigom i coś tam sie ucza. Potym to aranżuja , próbujymy z Dominikom i idzie w świat.

Zdo sie, że mało je zespołów ze Ślonska, kiere grajom muzyka folkowo. Czymu tak je?

No , to jest ta bolonczka. Ale co poradzić. Może nagroda dlo naszej płyty pomoże. Jo myśla że ludzie ni mogom kojarzyć piyknego ślonskigo śpiywu yno z festynym abo karczmom. To jest dlo nos szukani tożsamości, a dlo innych muzyków niy – Ślonzoków – egzotyka. Taki miszung.

A jak u Wos z nowymi konskami? Robicie juzaś co nowego? 

Cały czas szukom nowych, fajnych konsków. Ni ma to taki proste. Jest tego trocha tu i tam, ale skuli roztomaitych rzeczy niy wszystko mi sie podobo. Może jes żech wybredny, ale niy chca iś za bardzo na kompromis w muzyce.

Czego momy Wom winszować?

Możecie nom winszować wyny i chyńci do granio, śpiywanio i muzykowanio. Bo wtedy to wszyjsko idzie z duszy, a ło to sie rozchodzi. Nawet jak jest trocha na opy.

Kaj bydzie nastympny Wasz kocert?

Nastypny koncert bydzie  22 czerwca u Starosty pszczyńskigo, a potym 27 lipca w Konstantynowie Łódzkim w ramach festiwalu objazdowego Filharmonii Łódzkiej: Kolory Polski 2013. Zapraszomy serdecznie do hurdanio.

Fest Wom gratulujymy i w Waszym imiyniu zapraszomy wszyjstkich na Wasz koncert do Pszczyny. Niy trzeja nic płacić!

W radioku grali tak:

http://www.polskieradio.pl/8/22/Artykul/847939/

A wiyncyj ło koncercie we Pszczynie tukyj:

http://www.powiat.pszczyna.pl/wiadomosci/2224-powitanie-lata-w-ogrodzie-starostwa-powiatowego-w-pszczynie

Tekst:
Klaudia Roksela

Co byś na to pedzioł?

fot. Szymon Król

Skond sie wziyna klopsztanga?

Kiej sie zastanawiocie kaj sie downiyj na Ślonsku łozprawiało na roztomajte temat, łod wspominków po polityka to momy dlo Wos łodpowiedź! Przi klopsztandze!

WIYNCYJ »

fot. Radosław Kaźmierczak

Swojski buchty

Tyn, kierego bawiła starka w doma zawdy zno smak prawdziwych buchtów. Som jeszcze buchty, kiere sie pamiynto z przedszkola. Ale to niy było to samo, co wyrobiane w doma przez stareczka i z wielkigo przonio.

WIYNCYJ »