Panczkraut - Warzyni - gryfnie

Panczkraut

fot. Radosław Kaxmierczak
fot. Radosław Kaźmierczak

Kiej biera sie za warzyni, mama mi godo, cozaś bydziesz to ciaprać? Mamo, niy starej sie, niy spola Ci kuchnie, byda ciaprać ciapkapusta :) Kiej mama to ino dosłyszy zaroz leci do pywnicy kaj stoji srogi bunclok i wybiyro z niego swojsko kapusta, kierej woń czuć potym po cołkij chałpie. Napoczynomy wielki warzyni małego ale jak richtik dobrego jodła:

Co nom bydzie trzeja:

250 g kiszonyj kapusty
500 g kartofli
2 cebule
2 zombki knoblauchu
5 dag wyndzonki
2 łyżki oleju
listek bobkowy
3 szt korzynio wonincego (ziele angielskie)
1 łyżeczka magi
świyżo zmlety pieprz
sól

Jak to sie robi:

  • Kartofle łoszkrobać, uwarzić, ino ich niy rozwarzić. Wzoś sztamfer i jich posztamfować. Idzie tukyj cyknyć trocha soli, kiej zeście se zapomnieli ło tym przed uwarzynim.
  • Kiej jich łocedzicie to niy wylywejcie tyj wody z warzynio, bo czasym sie przidarzy, że kartofle som fest suche i kiej sie tak zdarzi, to idzie kapnyć tyj wody do nich. Znom, tyż takich, kierzy żyjom fest dugo, kiej potym ta woda ze kartofli cołko pijom duszkiym.
  • Jedna cebula, knoblauch i wyndzonka pokroć w drobno kostka, zesmorzić na łoleju. Jak sie ni mo wyndzonki idzie tyż dać szpek.
  • Tyn miszong wciepać rajn do tych kartofli, zamiyszać. Niych trocha przyndom.
  • Dalij wzoś sie za kapusta. Ta drugo cebula tyż pokroć i zesmorzić na łoleju. Do tego ciepnyć ta kapusta, nojelpij jeszcze wcześnij pokrono i kiej sie do to jom trocha wypuczyć, z tyj kwaśnyj zajzojery. Niych troszka sie przesmarzi, to chyci takigo fajnego smaku.
  • Jak chyci, to zaloć jom troszkom wody. Ciepnyć ji tyn listek bobkowy, korzyni wonionce, pieprz i tyj magi. I niych se tak pyrko z 20 min aż zmiyknie.
  • Potym ta kapusta rajn wciepać do tych kartofli i fest wymiyszać.
  • Tyn maszket idzie jeść som abo z nojlepszymi jego kamratami, czyli karminadlami abo żeberkami. Mmmmmm
fot. Radosław Kaźmierczak
fot. Radosław Kaźmierczak

Te maszkety, kiere tukyj momy pokozane na łobrozkach, uwarziło dlo nos Pole do popisu. To je katowicko ekstra kuchnia w kierej nauczom Cie warzić tak, że żodyn Ci niy powiy że mu niy smakuje a ino bydzie jod aż mu sie bydom uszy trzyńść. Zapraszomy na http://poledopopisu.pl

  • 17.10.2017

Co byś na to pedzioł?

Gryfnie Retro

Gryfnie Retro

Gryfnie prezentuje ledżinsy „Kaj sie ciśniesz?”. Nadowajom sie do roztomajtych szportów. Pasujom na kożdo rzić.