Karminadle

fot. Radosław Kaźmierczak
fot. Radosław Kaźmierczak


Prziłazisz wykamany z roboty, niy mosz siły na nic i zdjobyś jaki miyso? Na to nojlepsze som karminadle (abo jak niykierzy godajom karbinadle)! Ku tymu jeszcze panczkraut i niywiela wiyncyj potrzeja.

Co nom bydzie potrzeja:

 • 40 dag miysa ze świnie
 • cebula
 • jedno całe jajco, jedno żółtko
 • żymła
 • sól
 • pieprz
 • magi
 • łolyj
składniki na karminadle
fot. Radosław Kaźmierczak


Jak to sie robi:

 1. Miyso zemleć, nojlepij samymu. Niy kupować gotowego zemletego, bo niy wiadomo na co sie trefi.
 2. Żymła potonkać we wodzie, aż zmiyknie, Wypuczyć cołko woda.
 3. Cebula pokroć fest drobno i przesmarzić na łoleju, aż sie zeszkli.
 4.  Zemlete miyso, wypuczono żymła, zeszklono cebulka, jajca dać rajn do jednyj miski. Prziprawić solom, pieprzym, magom. Dobrze wymiyszać.
 5.  Z tyj masy pokulać taki plaskate karminadle i gich na rozgrzony łolyj. Smarzić z jednyj i drugij strony. Wachować ino tego, coby sie niy przypoliły, bo przipolony karminadel je gorszy łod surowego.
 6.  Maszecić pospołu z kartoflami a manszkrautym.
fot Radosław Kaźmierczak
fot Radosław Kaźmierczak

 

Te maszkety, kiere tukyj momy pokozane na łobrozkach, uwarziło dlo nos Pole do popisu. To je katowicko ekstra kuchnia w kierej nauczom Cie warzić tak, że żodyn Ci niy powiy że mu niy smakuje a ino bydzie jod aż mu sie bydom uszy trzyńść. Zapraszomy na http://poledopopisu.pl

Tekst:
Klaudia Roksela + poledopopisu.pl

Co byś na to pedzioł?

fot. Szymon Król

ŚLONSKI SPOSOBY NA RYMA

Ryma chyci kożdego i starzika i młodego. Zamiast łykać bele jaki syropy, pile łod dochtora i płacić w pierony geltu za cojś, co mono ani niy pomoże, lepszy bydzie chycić sie pomysłu łod starzików.

WIYNCYJ »

fot. Radosław Kaźmierczak

Swojski buchty

Tyn, kierego bawiła starka w doma zawdy zno smak prawdziwych buchtów. Som jeszcze buchty, kiere sie pamiynto z przedszkola. Ale to niy było to samo, co wyrobiane w doma przez stareczka i z wielkigo przonio.

WIYNCYJ »